Na cesty bez asfaltu po asfaltu

Musíme si přiznat smutnou pravdu. Kdo si v dnešní době chce pořádně zajezdit po cestách bez asfaltu a užít si při tom i trochu hezké přírody, nezbývá mu nic jiného, než se nejprve potupně kodrcat přes půl Evropy po dálnicích a cestou se radovat z každého výmolu v bláhové naději, že tady někde už ten asfalt určitě skončí. Bohužel neskončí a je to ještě horší. Za tu drzost nutit nás usínat za volantem na dálnicích asfaltem zbavených jakékoliv zábavy musíme ještě platit! A speciálně v Itálii, kde nemají dálniční známky a za každý úsek od nás kasírují jiné sumy, si člověk nemůže být vůbec jistý, že až dojede na místo zaslíbené, zbude mu ještě alespoň pár drobných na jídlo.

Proto mě velice potěšila oficiální kalkulačka poplatků, na kterou jsem čistě náhodou narazil při mých toulkách internetem. A snad potěší i vás. Nejen že si můžete zjistit přesnou částku, kterou budete muset za dálniční nudu vydat, ale také si třeba porovnat cenu různých variant cesty.

Kalkulačka

Je sice jen v italském a anglickém jazyce, ale zadání trasy je tak primitivní, že by to nemělo být žádnou zásadní překážkou. Při zadávání si můžete zvolit, jestli chcete poplatky spočítat podle začátku a konce vaší cesty, nebo jestli si cestu naplánujete přesně podle konkrétních mýtných bran. V mapě si také můžete zobrazit aktuální dopravní omezení, čerpací stanice, odpočívadla a restaurace.

Do pole Partenza vyplňte, kde se chcete napojit na dálnici a v poli Arrivo kde jí chcete opustit. Pak klikněte na Opzioni a vyberte kategorii vašeho vozidla. Jak se v kategoriích vyznat zjistíte v dalším textu. No a to je vše, pak stačí odkliknout a vyjede vám přesná cena poplatků v Eurech.

Jak se vyznat v kategoriích mýta

Sazby dálničních poplatků se v Itálii liší podle toho, do jaké kategorie vaše auto nebo motorka patří. Základními parametry jsou výška vozu na přední nápravě a celkový počet náprav.

Třída A

Sem spadají všechny motorky od obsahu motoru 150cm3 a dvounápravová auta s výškou na přední nápravě nepřesahující 1,3 metru.

Třída B

Do třídy B patří všechna ostatní dvounápravová auta na přední nápravě vyšší než 1,3m, nebo auta s více než dvěma nápravami. Podle počtu náprav se následně kategorie ještě člení do dalších podkategorií pro 3, 4 a více než 5 náprav.

Značení mýtných bran

Abyste nebyli za trubky, co vycouvávají od mýtné brány a nutí k tomu i těch sto aut, co stojí za vámi, protože máte jen kartu, kterou se dá zaplatit ve vedlejší frontě a tady berou jak na potvoru jen hotovost, je dobré se vyznat v cedulích visících nad každou bránou.

Žluté značky viditelné už z velké dálky označují rychlý pruh pro držitele zařízení Telepas. To jsou většinou kamiony a místní domorodci, nás turistů se to povětšinou netýká.
Kdyby vás ale zajímaly všechny jeho možnosti a uvažovali byste o jeho pořízení, podívejte se na oficiální stránky.

Modré značky označují brány, kde se dá platit Viacard kartou a debetními či kreditními kartami. Viacard je dobíjecí magnetická karta, pro cizince celkem nezajímavá. Nás se budou týkat ostatní platební karty. Dá se tu platit všemi běžnými kartami a je příjemné, že pro urychlení platby není vyžadován pin – kartu stačí zastrčit do terminálu nebo podat obsluze, počkat na její vrácení a můžete jet, popř. si ještě stiskem tlačítka u nápisu “biglietto” vyžádat lístek.
Seznam přijímaných karet je zobrazen na značce umístěně u vjezdu do brány.

To samé jako v předchozím případě, jen tudy mohou projet i vlastníci Telepasu

Bílé tabule označují brány, kde se přijímá pouze hotovost. Pokud je na značce znázorněna ruka, tak se jedná o bránu s obsluhou.

Tato tabule označuje bránu, kde můžete platit hotově i kartou a je bez obsluhy.

Dálnice Pedemontana (A36, A59 a A60) – žádné mýtné brány, zaplatíte do 15 dnů po průjezdu

Italové vždycky všechno dovedou pořádně zamotat. Severně od Milána si vybrali tři dálnice, kde se rozhodli nepostavit klasické mýtné brány, ale automatické, které zaznamenají vaší SPZ a vy musíte mýtné uhradit do 15 dnů prostřednictvím jejich oficiálního webu. Slabou útěchou budiž, že si tam můžete už před cestou spočítat výši mýta, které vás čeká.

Mohlo by se hodit


Albánie Alpy Autotesty Faerské ostrovy Francie Itineráře Itálie Muzea Místa Norsko Památky Unesco Popisy tras Praktické informace Pravidla, předpisy USA Vybavení na cesty Výšlapy, túry Zajímavosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *