Únik do přírody

Od té doby, co mám Defíka, mě to neustále táhne mimo silnice.
Naše dovolené se zcela proměnily. Vždycky mě bavilo cestovat, ale s Defíkem se najednou můžeme podívat i za hranice silnic, dál od civilizace a blíž přírodě. Takže místo okolo Islandu jedeme skrz Island, místo horských vesniček v Alpách se drápeme na vojenské pevnosti vysoko nad nimi a cestu do myčky absolvujeme ne po silnici, ale po polních cestách. Ano, je to pomalejší a je tam horší cesta, ale přesně o to právě jde. Je to únik od civilizace k přírodě a alespoň k nějakému dobrodružství v dnešním přebezpečnělém světě.

Nepotřebujete nutně teréňák, ale potřebujete vědět, kam můžete jet

Postupem času mi při našich cestách mimo silnice došly dvě důležité věci. Za prvé, aby se člověk na takovou cestu necestu vydal, nepotřebuje nutně nerozbitný teréňák. Jasně že je to lepší, ale na spoustu cest stačí mít běžné auto a trochu odvahy.
A za druhé, hledání a plánování takových cest je vyčerpávající, náročný a někdy i zcela nemožný úkol. Kdo ví, kde takové cesty jsou, nechává si to zpravidla pro sebe, nebo si rovnou založí firmu a vozí tam lidi za peníze. Musí to být úžasné, ale pro ty blázny, kteří raději jezdí sami, než ve stádu, neexistují, nebo jsem je alespoň nenašel, žádné ucelené informace, kde je možné jezdit. Dát dohromady nějaký slušný itinerář je otázka zdlouhavého pátrání, dopisování si s těmi, kdo už někde byl a hledání jakýkoliv střípků, ze kterých pak cestu sestavuji.

Dlouho mi to leželo v hlavě. A pak, když v mém profesním životě došlo k určitým příjemným změnám, rozhodl jsem se, že to zrealizuji. Vezmu auto, na celé léto vyrazím do Alp, projedu trasy které znám a budu hledat i trasy pro mě nové. A když to zvládnu, sepíšu z nasbíraných dat knižního průvodce, který ostatním nadšencům umožní se bez náročného pátrání na tyto cesty vydat také.

Knižní průvodce Alpy bez asfaltu

A tak se začal rodit projekt Bez asfaltu. Nyní, koncem roku 2021, mám data sesbírána a jsem ve fázi psaní. Píšu popisy tras, doprovodné informace a zajímavosti o navštívených místech, vytvářím mapy a pomalu stavím tento web, odkud si každý majitel knížky bude moci stáhovat gpx data do své navigace. Navíc jsem skoro každou trasu natočil na video, takže jestli to zvládnu nějak rozumně sestříhat, budou k dispozici i záběry z tras, aby se každý mohl podívat, co ho tam čeká a nemine.

Jestliže budu schopen na tom dělat tak padesát hodin denně, knížka Alpy bez asfaltu spatří světlo světa snad v dubnu 2022, tedy těsně před příští sezónou.

Pokud se vám tento nápad líbí a měli byste o knížku zájem, vyplňte prosím odpovědní formulář, nebo mi napište na můj e-mail post4michal@gmail.com a já vám pošlu ukázku v pdf formátu a jakmile knížka vyjde, budu vás o tom informovat.

MÁM ZÁJEM

Ano, mám zájem o zaslání ukázky z knihy Alpy bez asfaltu, o informace o jejím dokončení a o občasné informace o novinkách.


Albánie Alpy Autotesty Faerské ostrovy Francie Itineráře Itálie Muzea Místa Norsko Památky Unesco Popisy tras Praktické informace Pravidla, předpisy USA Vybavení na cesty Výšlapy, túry Zajímavosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *