Ekologové prý vyhráli. Itálie zakazuje vjezd na šotoliny.

Poslední dobou se na internetu objevují informace o tom, že v Itálii od roku 2022 začal platit všeobecný zákaz vjezdu na veškeré šotolinové cesty. Web motosvet.cz uveřejnil článek, ve kterém tu tragédii barvitě popisuje. Zatímco ekologové jásají, off-road nadšenci a na ně napojený průmysl pláče a beznadějně protestuje. A kdyby tomu někdo náhodou nechtěl věřit, může si dokonce onu normu rovnou z toho článku stáhnout a prostudovat. Můžete se na to podívat zde.

No musím uznat, že motorkáři jsou veselá kopa. Tu přílohu jsem si totiž stáhl. Je to 64 stránkový dokument v italštině a opravdu vypadá jako nějaký zákon. Nelenil jsem a pomocí překladače jsem si ho celý přeložil a dokonce i přečetl. Což bylo náročnější než by se na první pohled zdálo. On totiž google překladač je sice skvělá věc, ale hledat smysl jím přeložených vět není vždy úplně snadné.

A co že v tom dokumentu tedy bylo?

Když jsem to tedy celé přelouskal, zjistil jsem, že se jedná o seznam vyhlášek a opatření týkajících se především covidové krize. Kde se v Itálii můžete nechat otestovat, jaké formuláře musí přijíždějící turisté vyplňovat, krizové vyhlášky pro banky apod. Pravda, byla tam zmínka i o tom, že se lesní cesty dělí podle šířky a podle toho, jaká technika se na ně dostane, ale o žádném plošném zákazu jsem tam vůbec nic nenašel. Děkuji tedy motorkářům za příjemný večer. Kdybyste si to chtěli zkontrolovat, můžete kliknout na obrázek a stáhnout si jak originál, tak i ten úžasný googlovský překlad.

Ověřovat, ověřovat, ověřovat

Přestože nejsem žádný investigativec, vím, že je potřeba mít informace ověřené alespoň ze dvou zdrojů. Motosvět bychom tedy měli, ale kdo bude ten druhý? Přeci kdo jiný než oficiální italský autoklub ACI. Tam jsem se, světe a motorkáři divte se, po několika e-mailech dozvěděl, že žádný obecný zákaz vjezdu na šotoliny v Itálii není. Viz originál a překlad e-mailu níže. Text, který se netýká tohoto tématu jsem rozostřil.

Takže to byl hoax a můžeme vyrazit

Takže to bychom měli. Byl to hoax a tak nějak nechápu, co tím motorkáři vlastně sledovali. Že by nás všechny chtěli odradit od cesty do Alp, aby je měli konečně jen pro sebe? Nebo to byla jen lajdácká práce, která ve spoustě lidí vyvolala naprosto zbytečné obavy a rozčarování nad tím, že ekologové na elektrických koloběžkách vyhráli další bitvu a my všichni ostatní ničitelé planety se budeme muset se svými naftovými ropáky potupně přesunout na Balkán, než to zavřou i tam? Nevím, ale rozhodně tedy do Alp vyrazit můžete.

A já nemusím zahodit svou roční práci a můžu bez obav dopsat připravovaného průvodce Alpy bez asfaltu, který vás právě po krásách alpských šotolin a všeho možného kolem chce již brzy provázet. Jestli tedy za měsíc zase nezjistíme, že někdo přijal zákon, díky kterému budeme muset buď opustit planetu, nebo si z našich čtyřkolek naftových udělat čtyřkolky šlapací. Nebo že do hor budeme smět už jen létat na kachnách. Těch novinářských samozřejmě.


Albánie Alpy Autotesty Faerské ostrovy Francie Itineráře Itálie Muzea Místa Norsko Památky Unesco Popisy tras Praktické informace Pravidla, předpisy USA Vybavení na cesty Výšlapy, túry Zajímavosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *