Proč sem jet

Kdo by nechtěl alespoň jednou v životě stanout na polárním kruhu. Zažít tu samotu bez života, ledový vítr, tuny sněhu a ledu… Alespoň tak nějak romanticky jsem si to představoval já, když jsem sem poprvé jel. A jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že tu normálně rostou stromy, jen trochu nižší než u nás, je tu tráva a dokonce i celkem teplo. A když ho překročíte po tzv. polární dálnici E 06, přivítá vás dokonce UFO budova ve tvaru létajícího talíře, ve které se můžete pohodlně rozvalit, dát si něco dobrého, pokoupit dárky a dokonce odtud i poslat pohled.

Ano, byl jsem tu sice v létě, ale i tak jsem tak nějak předpokládal, že tu najednou bude všechno jinak. V zimě možná, ale v létě mě opravdu překvapilo, jak moc jsem se mýlil. Rozhodně stojí za to se sem podívat a zjistit, jak to s tím polárním kruhem je doopravdy.

Severní polární kruh – co to je a kde to je?

Severní polární kruh je podle všeobecně uznávané poučky kružnice, která na severní polokouli spojuje všechna nejjižnější místa, kde za letního slunovratu nezapadá slunce za obzor a při zimním slunovratu nad obzor nevyjde. Podle Wikipedie se nyní nachází na 66°33´severní šířky. Ale aby to nebylo tak jednoduché, zjistilo se, že se vždy v průběhu 40 000 let polární kruh pohybuje na sever a na jih v pásu širokém 180 km. Své nejsevernější polohy dosáhne údajně v roce 12 000 a zpět na jih se vrátí v roce 22 000. Našel jsem ale také velmi podrobný a zajímavý článek na volanidalek.cz, který vše vědecky rozebírá a zjišťuje, že polární kruhy jsou vlastně dva, jeden letní a jeden zimní a dochází k názoru, že kdybychom chtěli mermomocí zůstat u jednoho, tak bude asi někde uprostřed mezi těmi dvěma, tedy na 66°34´. Takže turistické centrum Polarsirkelsenteret leží buď 1,6 km jižně pod polárním kruhem (podle volanidalek.cz), nebo 260 m severně nad ním (podle Wikipedie), nebo přesně na něm (podle stavitelů Polarsirkelsenteret). Takže si můžete vybrat, rozhodně ale někde tam polární kruh asi opravdu bude…

Třítýdenní velký okruh Norskem – přehledný itinerář cesty

22 dní, 9.000 km a 4kg Nutelly. Tato trasa vás dovede až na samý okraj pevninské Evropy. Den po dni s důležitými odkazy a informacemi, které by se vám mohly hodit.Více

Dejte si pauzu, nakupte dárky, vyfoťte se a pošlete domů pohled

Je to tu v dobrém slova smyslu povinná zastávka. Jestliže pojedete po silnici E06 na sever (nebo se tudy budete vracet), určitě to tu stojí za návštěvu. V restauraci si můžete dát nějaké norské jídlo, prohlédnout si vzdělávací displeje s informacemi o ekosystému polární oblasti či rovnou zajít do kina, vyfotit se s polárním medvědem (vycpaným) a v prodejně suvenýrů se porozhlédnout po něčem, o čem jste doposud vůbec netušili, že to životně nutně potřebujete mít.
Najdete tu také koutek s polární poštou, takže si můžete vyzkoušet, jestli pohled dorazí domů dřív než vy.

Polární pošta
Prodejna suvenýrů

Získejte certifikát o překročení polárního kruhu. A nebo radši ne?

Jestliže máte rádi zeď polepenou artefakty z vašich dobrodružství, můžete si tu koupit certifikát, který bude stvrzovat, že jste tu opravdu byli. Když tomu ale odoláte a po návratu, nebo kdykoliv jindy, se zaregistrujete na oficiálních webových stránkách, můžete si ho stáhnout zadarmo, ať jste tam byli nebo ne. Stránky ale z nějakého záhadného důvodu nyní nefungují (listopad 2022), takže si před cestou tuto možnost raději ověřte, ať se tam pak pro ten kus papíru nemusíte z Česka vracet.

Zanechte po sobě stopu

Hned za budovou centra je kopeček, který projíždějící cestovatelé zdobí různými nápisy a vzkazy vyskládanými z menších či větších kamenů. Máte tedy jedinečnou příležitost se přidat a zanechat zde, na pokraji ledové země nikoho, svůj nehynoucí vzkaz, který tu po celá další století zůstane uchován pro další generace. Nebo do doby, kdy ho někdo rozebere a poskládá z něj vzkaz svůj.

Otevírací doba

Centrum je otevřené jen přes sezónu, když není zapadané sněhem. Obvykle je to od května do října, denně od 10 do 18 hod., později (září, říjen) už jen do 16 hod. Aktuální stav si můžete ověřit na oficiálních facebookových stránkách. Odtud jsem si vypůjčil i následující fotku, která dokazuje, že tam občas aspoň trochu nasněží.

Zdroj: oficiální facebook polárního centra

Mohlo by se hodit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *