Tak už je to konečně tady!

Ano, po více jak roce práce slavnostně oznamuji, že mám hotovo, knížka je dopsaná a směřuje do tiskárny. Vytištěná by měla být v polovině prosince 2022, takže vánoce, byť jen tak tak, stíháme!
Během pár dní bude na webu bezasfaltu.cz zahájen její prodej, takže pokud si chcete udělat radost pod stromečkem, knížku si budete moci objednat a do vánoc vám bude doručena. Všichni, kdo se zaregistrovali nebo ještě zaregistrují k odběru novinek, budou o možnosti knížku objednat informováni e-mailem.

A na co že se můžete těšit?

Na 314 stranách najdete:

 • 27 podrobně popsaných tras
 • 75 map
 • 17 výšlapů (přeci nebudete stále jen sedět v autě že?)
 • QR kódy na stažení tras ve formátu GPX do vašich navigací
 • Infoboxy o událostech na navštívených pevnostech
 • Kontakty a přímé odkazy na weby kempů, farem, restaurací, hotelů apod.

Bude ta knížka vhodná i pro mě?

Hodně lidí se mě ptá, jestli bude průvodce vhodný i pro ně, když nemají žádný krutý off-road a jezdí běžným osobním autem. Sice je prý láká někam mimo asfalt vyrazit, ale zatím si moc netroufají. A moje odpověď?
ANO, ANO, ANO!
Alpy nabízí krásné trasy a místa nejen zkušeným off-roaďákům, ale také nadšeným piknikářům s malými prdlavkami.

Takže abyste se v tom vyznali, u každé trasy najdete nejen její zařazení do jednoho z pěti stupňů obtížnosti, ale také odstavec s názvem Poznámky k obtížnosti. V něm se dozvíte, pro jaké stroje je trasa vhodná a odkud kam se můžete bez problémů dostat i s běžnými auty. Některé trasy lze projet celé prakticky čímkoliv co trochu drží pohromadě a na jiných se bez pořádného tanku dostanete třeba jen na nějaké hezké piknikové místo, k farmě nebo horské chatě. Uvidíte, že když se odhodláte opustit jistoty asfaltu, budete sami překvapeni, kolik fiátků, malých renaultek, peugeotů a já nevím čeho všeho dalšího tam ještě potkáte.
Samozřejmě je ale v průvodci i spoustu míst, kam se s běžnými auty opravdu nedostanete a které zůstanou přístupné jen pro SUV nebo off-roady.
Nezapomněl jsem ani na motorkáře a nadšence do cestování obytnými dodávkami či overland náklaďáky. I oni v knížce zjistí, na které trasy se mohou vydat a kam už raději ne.

Odpovědi na nejčastější dotazy jsem shrnul do článku Je to vůbec pro mě? Odpovědi na tuto a další časté otázky ohledně alpského cestování po cestách necestách.

Zde jsou vidět piknikáři s MPV a malý crossover
Některé trasy zvládne i Mr. Bean
A některé trasy jsou vhodné jen pro drsnější auta

VA 8 – Forte Leone – piknik či přenocování přímo před pevností (ukázka z knížky Alpy bez asfaltu)

Krásné piknikové místo vhodné i na přenocování přímo před bývalou vojenskou pevností je dnes přístupné po krátké šotolinové cestě.
Kompletní popis trasy, tak jak je uveden v knížce.Více

Kam až člověka dožene Defík, aneb co mě přimělo začít psát off-road knižního průvodce po Alpách

Když jsem si pořídil Defíka, myslel jsem si leccos, ale rozhodně mě nenapadlo, že mě to dovede až ke psaní knižního průvodce.Více

Já si počkám tati

Aneb focení na cestách pohledem mé třináctileté dcery Adélky.Více

Bez QR kódů a GPX ani ránu

Pokrok nezastavíš a v případě tohoto průvodce je vysloveně ku prospěchu věci. Budete si chtít udělat rezervaci v kempu? Zamluvit stůl v restauraci? Ověřit, jestli má muzeum otevřeno? Knížka je doslova prošpikovaná QR kódy, které vás nasměrují přímo na oficiální weby nebo facebookové stránky kempů, restaurací, farem či muzeí, o kterých se v ní zmiňuji.
A jsem skálopevně přesvědčený, že co se vám určitě bude líbit, jsou QR kódy umožňující stažení všech tras ve formátu GPX přímo do vašich navigací.

Vznikající členská sekce

Pokud by se někomu těch QR kódů zdálo stále málo, tak u každé trasy je další, který odkazuje na stránku trasy v nově vznikající členské sekci. Ta bude trvale přístupná všem, kdo si knížku koupí. Najdete v ní další fotky a postupně i videa z tras, takže si budete před cestou moci udělat velice dobrou představu, co vás čeká. Navíc tam každý bude moci zadávat i aktualizace stavu tras.

Protože jsem se až do teď plně věnoval psaní knížky, členská sekce bude teprve postupně vznikat. Prosím tedy o trpělivost, než zpracuji všechna videa a další fotky a vše doplním.

Kde bude možné knížku koupit? Vše je zase o penězích

Vyřešení téhle hádanky mi dalo hodně zabrat. Když jsem se ponořil do světa knižní distribuce, zjistil jsem, jak nuzným životem musí žít naprostá většina spisovatelů, pokud nemají to štěstí, že dokáží psát jeden bestseller za druhým. Dostávají totiž pouze 5-12 % z prodejní ceny knížky, což by sice znamenalo, že bych konečně zhubl, ale to by byl asi jediný klad této formy prodeje. Ani zdaleka by mi to nepokrylo částku, kterou jsem na tento projekt vynaložil. Brzy mi tedy došlo, že tudy cesta nepovede.
Takže jsem vzal ještě další peníze a vydávám knížku plně ve vlastní režii. Prodávat ji budu přes tyto stránky bezasfaltu.cz a pokud se najde dost nadšenců, kteří si ji pořídí, budu moci získané peníze použít na přípravu dalšího podobného průvodce. Hezkých cest bez asfaltu je stále ještě dost například v Rumunsku, na Islandu i v Maroku, takže jestli vše dobře dopadne, tak se třeba někdy někde na cestách necestách potkáme…

A nakonec pár fotek pro inspiraci

Níže si můžete prohlédnou pár fotek, které jsem při cestování Alpami pořídil a inspirovat se k vlastním podobným výletům. Všechny fotky jsou pořízeny na trasách, které jsou v knížce popsány.

7 komentářů

  1. Author

   Dobrý den,
   moc děkuji za zájem. Během pár dní bude prodej spuštěný tady na webu. Můžete se buď zaregistrovat k odběru novinek a dám Vám o tom vědět e-mailem, nebo se sem za pár dní podívejte a objednat už bude možné 🙂
   Ještě jednou díky za zájem
   Michal N.

  1. Author

   Dobrý den, ano ještě mám posledních pár kusů s malou tiskovou vadou, podívejte se do e-shopu. A oripravuji dotisk, takže během zhruba měsíce budou k dispozici další bezvadné bez té drobné chyby:-)

   1. Dobrý den měl by sem zájem o knížku, máte ještě nějaké skladem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *