Cestou na Island

Jestliže se chystáte vlastním autem na Island, tak velmi pravděpodobně zvažujete, zda cestu využijete i k návštěvě Faerských ostrovů. Trajekt Nörrona faerské společnosti Smiril Line, dnes prakticky jediná možnost přepravy auta na Island, se cestou z dánského městečka Hirsthals na Faerských ostrovech zastavuje. Buď jen na několik hodin, nebo na tři dny, to podle varianty, kterou si vyberete.
Když zvolíte třídenní zastávku, máte tedy jako bonus k Islandu ještě možnost trochu se seznámit s těmito nádhernými, polozapomenutými ostrovy v severním Atlantském oceánu.  A možná vám při plánování vaší trasy pomůže i následující itinerář z naší cesty.

Stačí tři dny?

Jak moc se za pouhé tři dny lze seznámit s Faerskými ostrovy? A je lepší jet autem křížem krážem a snažit se je celé projet, nebo zůstat na jednom místě a pořádně si to tam prochodit a zažít to jedno konkrétní místo? To jsou otázky, které jsme celkem intenzivně řešili a možná se jimi zabýváte i vy.
My se nakonec rozhodli pro variantu “ochutnávka”. Ostrovy projedeme a uděláme si základní představu, jak to tady chodí a vypadá. Podíváme se, byť třeba jen na chvíli, na různá zajímavá místa a jestli sem pojedeme někdy zase, tak už budeme lépe vědět, zda bychom se chtěli někde zdržet déle.
Díky mostům, které jednotlivé ostrovy spojují, je lze za tři dny projet sem a tam celkem v pohodě, ale kdybychom měli pět nebo sedm dní, byl by to naprostý luxus. No a když už jsme u toho luxusu, tak kdyby tam bylo o nějakých 15-20°C více, k dokonalosti už by asi nic nechybělo.

Jak je to s přenocováním

Pokud se na Faerských ostrovech ocitnete s vlastním autem, budete velmi pravděpodobně připraveni na přenocování v autě nebo v autostanu. Stejně tak jsme to měli i my a proto i v tomto itineráři počítáme s nocováním v přírodě, ať již v kempech či kdekoliv mimo civilizaci.
Zvykli jsme si tak nějak na to, že v severských státech je přenocování ve volné přírodě povolené. Ale pozor! Na Faerských ostrovech je to jinak! Údajně proto, že zde všechny pozemky (i v divočině) jsou v soukromém vlastnictví a nic tu nepatří státu, je po celých ostrovech dovoleno přenocovat a kempovat pouze v oficiálních kempech. Těch je tu 21 a všechny, včetně popisu a kontaktů pro rezervaci, najdete na stránkách camping.fo.
My jsme to při naší cestě ale nevěděli a tak jsme vždy spali buď u silnice, nebo na parkovišti mimo města v přírodě a nikdy jsme s tím neměli žádný problém. I když kolem nás občas nějací Faerčané procházeli či projížděli, vždy se jen usmáli a pokračovali dál.
V mapě a v itineráři ale proto vždy uvádím jak místo, kde jsme skutečně nocovali a neměli jsme s tím žádný problém a také informace o nejbližším oficiálním kempu.

Přehledný itinerář


1. DEN – Večerní vylodění v Tórshavnu

Po vylodění se obvykle na výpadovce z Tórshavnu tvoří dlouhé kolony, protože všichni míří stejným směrem, na sever.
Pokud přijedete večerním spojem a vylodíte se po 22 hod, doporučuji vydat se na jihozápad po silnici 12 směrem na vesničku Kirkjubor a cestou přeńocovat někde u cesty, popř. v oficiálním kempu v Tórshavnu.
Pokud dorazíte již odpoledne, začněte prohlídkou Tórshavnu a až druhý den se vydejte do nitra ostrovů.

Mohlo by se hodit:

Denní skóre:

  • 10 km

2. DEN – Vesnička Kirkjubour, procházka kolem Eidi, Klaksvik

Kirkjubour – nejstarší kostel na ostrovech
Přenocování nad Klaksvikem

Ráno navštěvujeme malou vesničku Kirkjubour s nejstarším kostelem na ostrovech a pak se vydáváme na sever do Eidi. Tam zaparkujeme na úplném konci obce a projdeme se podél pobřeží tvořeného útesy a krásnými výhledy. Pak pokračujeme do většího Klaksviku, vyjedeme hliněnou cestou na kopec nad ním na přírodní parkoviště u malého jezera a tam nocujeme a kocháme se výhledy na zátoku s městem.
Popřípadě můžete zakempovat v oficiálním kempu u Klaksvíku.

Mohlo by se hodit:

Denní skóre:

  • 110 km (celkem 120 km)

3. DEN – Jediný les na ostrovech u Konoy a nejsevernější místo u Vidareidi

Údajně jediný les na Faerských ostrovech
Přenocování

Dnes se vydáváme do vesnice Kunoy. Dojedeme až na její konec a pak se po polní cestě vydáváme k jedinému lesu na Faerských ostrovech. Na jeho kraji je hned vedle potoka hezké místo na piknik, kde svačíme.
Pokračujeme do Vidareidi, tam si v místní ubytovně, kde i vaří, dáme oběd a vydáme se 3,5 km pěšky na nejsevernější místo ostrovů.
Večer se přesouváme k Leirviku, kde na vedlejší cestě přímo u pobřeží přenocujeme. Popřípadě lze využít “kemp” v Fuglafjordur na ploše u kulturního domu (nelze zde postavit stan!)

Mohlo by se hodit:

Denní skóre:

  • 92 km (celkem 212 km)

4. DEN – Gjógv, návrat do Tórshavnu a nalodění

Maják u přístavu v Tórshavnu
Gjógv

Poslední den cesty navštívíme známou turistickou vesnici Gjógv, kde se projdeme po hezkých útesech.
Pak se vrátíme do Tórshavnu a ve zbytku času před naloděním něco nakoupíme v místním nákupním centru, podíváme se na nábřeží a do starého města s původními dřevěnými domky.

Mohlo by se hodit:

Denní skóre:

  • 88 km (celkem 300 km)

Mohlo by se hodit


Autotesty Faerské ostrovy Itineráře Itálie Muzea Místa Norsko Popisy tras Pravidla, předpisy USA Vybavení na cesty Výšlapy, túry Zajímavosti Zápisky z cest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *