Cestou na Island

Jestliže se chystáte vlastním autem na Island, tak velmi pravděpodobně zvažujete, zda cestu využijete i k návštěvě Faerských ostrovů. Trajekt Nörrona faerské společnosti Smiril Line, dnes prakticky jediná možnost přepravy auta na Island, se cestou z dánského městečka Hirsthals na Faerských ostrovech zastavuje. Buď jen na několik hodin, nebo na tři dny, to podle varianty, kterou si vyberete.
Když zvolíte třídenní zastávku, máte tedy jako bonus k Islandu ještě možnost trochu se seznámit s těmito nádhernými, polozapomenutými ostrovy v severním Atlantském oceánu.  A možná vám při plánování vaší trasy pomůže i následující itinerář z naší cesty.

Stačí tři dny?

Jak moc se za pouhé tři dny lze seznámit s Faerskými ostrovy? A je lepší jet autem křížem krážem a snažit se je celé projet, nebo zůstat na jednom místě a pořádně si to tam prochodit a zažít to jedno konkrétní místo? To jsou otázky, které jsme celkem intenzivně řešili a možná se jimi zabýváte i vy.
My se nakonec rozhodli pro variantu “ochutnávka”. Ostrovy projedeme a uděláme si základní představu, jak to tady chodí a vypadá. Podíváme se, byť třeba jen na chvíli, na různá zajímavá místa a jestli sem pojedeme někdy zase, tak už budeme lépe vědět, zda bychom se chtěli někde zdržet déle.
Díky mostům, které jednotlivé ostrovy spojují, je lze za tři dny projet sem a tam celkem v pohodě, ale kdybychom měli pět nebo sedm dní, byl by to naprostý luxus. No a když už jsme u toho luxusu, tak kdyby tam bylo o nějakých 15-20°C více, k dokonalosti už by asi nic nechybělo.

Jak je to s přenocováním

Pokud se na Faerských ostrovech ocitnete s vlastním autem, budete velmi pravděpodobně připraveni na přenocování v autě nebo v autostanu. Stejně tak jsme to měli i my a proto i v tomto itineráři počítáme s nocováním v přírodě, ať již v kempech či kdekoliv mimo civilizaci.
Zvykli jsme si tak nějak na to, že v severských státech je přenocování ve volné přírodě povolené. Ale pozor! Na Faerských ostrovech je to jinak! Údajně proto, že zde všechny pozemky (i v divočině) jsou v soukromém vlastnictví a nic tu nepatří státu, je po celých ostrovech dovoleno přenocovat a kempovat pouze v oficiálních kempech. Těch je tu 21 a všechny, včetně popisu a kontaktů pro rezervaci, najdete na stránkách camping.fo.
My jsme to při naší cestě ale nevěděli a tak jsme vždy spali buď u silnice, nebo na parkovišti mimo města v přírodě a nikdy jsme s tím neměli žádný problém. I když kolem nás občas nějací Faerčané procházeli či projížděli, vždy se jen usmáli a pokračovali dál.
V mapě a v itineráři ale proto vždy uvádím jak místo, kde jsme skutečně nocovali a neměli jsme s tím žádný problém a také informace o nejbližším oficiálním kempu.

Přehledný itinerář


1. DEN – Večerní vylodění v Tórshavnu

Po vylodění se obvykle na výpadovce z Tórshavnu tvoří dlouhé kolony, protože všichni míří stejným směrem, na sever.
Pokud přijedete večerním spojem a vylodíte se po 22 hod, doporučuji vydat se na jihozápad po silnici 12 směrem na vesničku Kirkjubor a cestou přeńocovat někde u cesty, popř. v oficiálním kempu v Tórshavnu.
Pokud dorazíte již odpoledne, začněte prohlídkou Tórshavnu a až druhý den se vydejte do nitra ostrovů.

Mohlo by se hodit:

Denní skóre:

  • 10 km

2. DEN – Vesnička Kirkjubour, procházka kolem Eidi, Klaksvik

Kirkjubour – nejstarší kostel na ostrovech
Přenocování nad Klaksvikem

Ráno navštěvujeme malou vesničku Kirkjubour s nejstarším kostelem na ostrovech a pak se vydáváme na sever do Eidi. Tam zaparkujeme na úplném konci obce a projdeme se podél pobřeží tvořeného útesy a krásnými výhledy. Pak pokračujeme do většího Klaksviku, vyjedeme hliněnou cestou na kopec nad ním na přírodní parkoviště u malého jezera a tam nocujeme a kocháme se výhledy na zátoku s městem.
Popřípadě můžete zakempovat v oficiálním kempu u Klaksvíku.

Mohlo by se hodit:

Denní skóre:

  • 110 km (celkem 120 km)

3. DEN – Jediný les na ostrovech u Konoy a nejsevernější místo u Vidareidi

Údajně jediný les na Faerských ostrovech
Přenocování

Dnes se vydáváme do vesnice Kunoy. Dojedeme až na její konec a pak se po polní cestě vydáváme k jedinému lesu na Faerských ostrovech. Na jeho kraji je hned vedle potoka hezké místo na piknik, kde svačíme.
Pokračujeme do Vidareidi, tam si v místní ubytovně, kde i vaří, dáme oběd a vydáme se 3,5 km pěšky na nejsevernější místo ostrovů.
Večer se přesouváme k Leirviku, kde na vedlejší cestě přímo u pobřeží přenocujeme. Popřípadě lze využít “kemp” v Fuglafjordur na ploše u kulturního domu (nelze zde postavit stan!)

Mohlo by se hodit:

Denní skóre:

  • 92 km (celkem 212 km)

4. DEN – Gjógv, návrat do Tórshavnu a nalodění

Maják u přístavu v Tórshavnu
Gjógv

Poslední den cesty navštívíme známou turistickou vesnici Gjógv, kde se projdeme po hezkých útesech.
Pak se vrátíme do Tórshavnu a ve zbytku času před naloděním něco nakoupíme v místním nákupním centru, podíváme se na nábřeží a do starého města s původními dřevěnými domky.

Mohlo by se hodit:

Denní skóre:

  • 88 km (celkem 300 km)

Mohlo by se hodit


Albánie Alpy Autotesty Faerské ostrovy Francie Itineráře Itálie Muzea Místa Norsko Památky Unesco Popisy tras Praktické informace Pravidla, předpisy USA Vybavení na cesty Výšlapy, túry Zajímavosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *