Proč sem jet

Tohle není v pravém slova smyslu off-road trasa, na které byste mohli strávit třeba půl dne. Jedná se spíše o malou odbočku z asfaltu na moc příjemné piknikové místo ležící přímo před vojenskou pevností.
Dostanete se sem po ani ne 2 km dlouhé, pohodové šotolinové cestě. Projedete kolem farmy s restaurací a za chvilku už budete parkovat u piknikových stolů, z jedné strany schovaných za vysokými stromy a z druhé chráněných příkopem pevnosti. A jak je v Itálii příjemným zvykem, u stolů je i betonový gril.
Ať už se sem vydáte jen na pauzu na jídlo, nebo se tu rozhodnete přenocovat, určitě to bude velmi příjemná zastávka.
Můžete se pokusit i o průzkum pevnosti, ale ta bohužel není, jak to tu jinak bývá obvyklé, volně přístupná a její návštěvu byste si měli za poplatek předem objednat. A nebo se, jako mnoho vašich předchůdců, zkusíte do pevnosti dostat dobrodružnějším způsobem při procházce kolem ní.

Popis trasy

Forte Leone leží mezi městečky Arsie a Castello Tesino, přímo nad údolím Valsugana.

Příjezd

Ať už pojedete z Arsie nebo z Castello Tesino, vydejte se po silnici SP246, která obě městečka spojuje. Pokud pojedete z Castello Tesino, k odbočce na začátek cesty 1 přijedete po 12 km a pokud pojedete z Arsie, můžete ze silnice sjet po 17 km u odbočky 7 a trasu jet opačně, než je tu popsána.

Po šotolině k pevnosti a nakonec trasy

Na odbočce 1 sjeďte ze silnice a po hezké, zhruba 3 m široké, udržované šotolinové cestě, obtížnost A, jeďte 700 m k farmě Cima Campo 2 .
Za dalších 500 m přijedete na rozcestí 3 , kde se vydáte doprava nahoru přes serpen-tiny vedoucí přímo ke vchodu do pevnosti 6 . Po levé straně budete mít za stromy schované piknikové místo 4 a pokud by tu nedejbože bylo plno, trochu soukromí určitě najdete na louce 5 na druhé straně cesty.

Zpátky se pak můžete vydat buď tou samou cestou, nebo se na rozcestí 3 můžete dát doprava. Po 700 m u odbočky doprava pokračujte rovně a po dalších 500 m se z odbočky 7 napojíte opět na silnici, kde trasa končí.

Poznámky k obtížnosti

Tady není k obtížnosti co dodávat. Vemte cokoliv, co trochu drží pohromadě, a hurá k pevnosti!

Cestou se můžete zastavit na farmě Cima Campo 2

Pokud budete přijíždět z Castello Tesino, pojedete přímo přes parkoviště u farmy. Její majitelé tu na okolních 60 hektarech chovají krávy, koně, osly a prasata. Toho můžete využít, sednout si dovnitř do restaurace nebo ven na terasu, objednat si něco dobrého a nebo si z místní výroby koupit nějaké zásoby s sebou. Produkují a prodávají tu domácí sýry, máslo, uzeniny, marmelády, jogurty…

Otevřeno je tu jen v létě, obvykle od května do konce září od 8 do 20 hod. Aktuální informace si můžete ověřit na oficiálních facebookových stránkách farmy.

Knižní průvodce Alpy bez asfaltu jde do tisku

V článku zjistíte nejen co vše v novém průvodci najdete, od kdy bude v prodeji a kde si ho budete moci koupit, ale také se můžete podívat na galerii fotek z alpských tras.Více

Itálie šotoliny nezakázala. Byl to jen hoax.

Od roku 2022 prý Itálie zakázala vjezd na veškeré šotolinové cesty. Jak je to ale doopravdy?Více

Kalkulačka italských dálničních poplatků

Musíme si přiznat smutnou pravdu. Kdo si v dnešní době chce pořádně zajezdit po cestách bez asfaltu a užít si při tom i trochu hezké přírody, nezbývá mu nic jiného, než se nejprve potupně kodrcat přes půl Evropy po dálnicích a cestou se radovat z každého výmolu v bláhové naději, že tady někde už ten asfalt určitě skončí.Více

Pevnost Forte Leone 6

Od roku 2019 se o pevnost stará družstvo pro integraci sociálně slabých spoluobčanů COOP 19 a nelze do ní už vstupovat volně, jak je to zvykem na ostatních alpských pevnostech. Pokud se tedy budete chtít legálně podívat dovnitř, budete si muset návštěvu předem zarezervovat na čísle +39 351 901 0135, uhradit vstupné a do pevnosti jít s doprovodem.

Plné vstupné5 Eur
Děti do 10 let, senioři nad 65 let,
zdravotně postižení, skupiny nad 15 osob
3 Eura
Vstupné platné v r. 2022

Není tu ale žádná stálá služba ani pokladna, takže pokud jste dobrodružné a odvážné povahy, můžete se vydat po stezce kolem pevnosti a zkusit se dovnitř dostat na vlastní riziko někudy zadem. Aktuální cenu je možné si zkontrolovat na oficiálních stránkách pevnosti.

Popis pevnosti

Pevnost pro 230 vojáků a 12 důstojníků byla postavena v letech 1906–1912 jako nejsilnější část obranného sektoru Brenta – Cisman, majícího Itálii chránit před napadením Rakousko – Uherskem. Byly tu rotační kulomety, 6 děl Armstrong 149 mm v otočných kopulích, 5 kulometů v ka-sematech a 6 v obrněných věžích. Střelivo se k jednotlivým zbraním přepravovalo po úzkorozchodných kolejích šíře 40 cm.

Protože pevnost v podstatě seděla na obrovském množství střelného prachu, muselo být důsledně bráněno jakémukoliv jiskření. Speciální ochranu měla například kola vozíků přepravujících po kolejích střelivo, nebo osvětlení, které bylo umístěno ve speciálních oknech ve vzduchové odvětrávané komoře mezi dvojitým prosklením, což mělo zabránit i jen běžnému přehřívání žárovek.

Sklad střelného prachu a munice, kterému se tu říkalo Santa Barbara, byl umístěn v nitru hory, aby odolal případným nepřátelským bombám. Je tam ale velká vlhkost a tak udržet střelivo suché nebylo určitě nic snadného.

Dále byly v pevnosti kasárny, kuchyně, sklady a prostory pro různé služby. Celá byla, resp. dodnes je, obehnána betonovým příkopem, ve kterém byly umístěny i střílny přístupné podzemními chodbami. Vstup do pevnosti zajišťoval pomocí ozubených kol ručně ovládaný zatahovací most.

Na začátku první světové války byla pevnost, podobně jako mnoho jiných, odzbrojena a výzbroj převezena na východní frontu. Aby ale i přesto naháněla Rakušanům dostatečnou hrůzu, byly sem místo děl umístěny na černo natřené kmeny stromů.

Příběh pevnosti

Ani v jedné světové válce se Italům moc nedařilo. Smůla se jim lepila na paty a prakticky na co sáhli, to se nějak zvrtlo. Forte Leone se jim například nepodařilo vyhodit do povětří. Chtělo by se říct že to pro nás je jen dobře, tehdy z toho ale nadšeni určitě moc nebyli. Vezměme to ale hezky od začátku.

Byla první světová válka, listopad roku 1917. Italové prohráli co mohli a nezbylo jim nic jiného, než ustupovat (rozumějte prchat) před vojskem Rakouska-Uherska z alpské fronty do vnitrozemí. Utíkali všichni až na posádku na Forte Leone, která dostala svůj životní úkol. Měli z pevnosti ústup svých soukmenovců bránit a prchnout až ve chvíli, kdy se vojáci dostanou do bezpečí obranného komplexu Primolano. Ale předtím ještě Rakušanům mají připravit pořádný ohňostroj a celou pevnost vyhodit do povětří, aby jí útočníci nemohli obsadit.

Plán dobrý, výsledky ale nebyly dobré. Posádka o 230 mužích, 12 důstojnících, lékaři a kaplanovi, které velel major Roberto Olmi, vše pečlivě připravila. Rozmístili po pevnosti výbušniny a čekali na telefonát s rozkazem akci spustit. Rakušané ale, jako by jim bylo úplně jedno, jak si to Italové naplánovali, začali 12.11.1917 ráno před 8 hodinou pevnost obkličovat a útočit na ní. A to dokonce navzdory rozkazu z velení útok zastavit a zůstat na do té doby dobytých pozicích. Jenže co naplat, Rakušanům se pevnost evidentně líbila a chtěli získat její skalpel, takže rozkaz neuposlechli a vrhli se na ní. V 16 hodin byla celá pevnost obklíčená a Olmi musel nařídit svým vojákům, aby se ze zákopů na obvodu pevnosti stáhli dovnitř.

V 17 hodin přišel dlouho očekávaný rozkaz, že ustupující jednotky jsou v bezpečí a major Olmi se svými muži může pevnost opustit a vyhodit jí do vzduchu. Na to bylo ale už příliš pozdě, byli obklíčeni ze všech stran a neměli žádnou ústupovou cestu. Na poslední chvíli zkusili ještě použít lest, kdy pomocí posledních granátů vytvořili oblak dýmu, ve kterém se snažili z pevnosti utéct. Rakušani to ale prohlédli a začali do nich střílet. Jen asi 20 vojákům se podařilo uniknout, ostatní byli zajati.

Díky těmto událostem zůstala pevnost vcelku a dnes si jí můžeme prohlédnout i my a zkusit si při tom třeba představit, co tu obránci v jejich posledních chvílích zakoušeli.

Chcete více podobných tras?

Toto je jen jedna, ta nejkratší, trasa popsaná v knížce Alpy bez asfaltu. Pokud se vám takto zpracované trasy líbí, dalších 26 tras najdete v knížce, kterou si již brzy budete moci zakoupit. Jejím případným nákupem nejenže si uděláte radost a získáte podrobná data pro vaše případné příští výlety, ale také podpoříte zmapování dalších tras.

Mohlo by se hodit


Fotogalerie

Zdroje:
Forte Leone – COOP 19 scs Onlus (weebly.com)
Forte Leone – Montagnando.it

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *