střešní nosič

Tak už i já začínám zahrádkařit

Češi jsou národem zahrádkářů a tak ani já jsem nakonec neodolal a jednu malinkou jsem si taky pořídil. Už jsem se bez ní cítil takový nějaký nekompletní a hlavně potřebuji nějaké hezké místo, kam bych si složil židličky, stoleček, nějaké to nářadí a další nezbytnosti pro zahrádkaření na cestách.

Opravdu hodně by mě zajímalo, proč se u nás střešním nosičům říká zahrádka a kdo s tím vůbec začal. Nikdy jsem neviděl, že by tam rostla tráva, nebo že by si tam někdo pěstoval třeba mrkev, pravidelně jí zaléval a každý týden sekl trávu, a nebo že by tam dokonce trávil týden dovolené. Je to prostě absolutní kravina a až někdy někdo zjistí kdo s tím začal a proč, vysvětlí tím záhadu českého zahrádkářského trojúhelníku a měl by dostat nějakou pěknou cenu.

Dovolená na zahrádce?

Defíkovi dochází místo

Po drobných úpravách, díky kterým se v loňském roce z Defíka stal jídelní, kancelářský a spací vůz, jsem začal trpět akutním nedostatkem místa. Naučil jsem se využívat už téměř jakoukoliv skulinku, ale stále to na to mé harampádí nestačí. A při každém pohledu na střechu Defíka, kde je za stanem ještě půl metru místa, si už nějaký čas říkám, že tam by se ještě něco vešlo. Ale kde takový malý střešní nosič seženu? Než jsem strávil několik večerů plných beznaděje hledáním na internetu, byl jsem přesvědčen, že prostě sednu k počítači a objednávka bude dílem okamžiku. Ale bohužel, už dlouho jsem se tak nemýlil.

Malé střešní nosiče prostě nejsou

Pojďme tedy rovnou k věci. S malými nosiči se nikdo nechce crcat. Velkých, na celou střechu, je k mání celkem dost a jsou i hezké, i když většinou poměrně drahé. Při mém hledání jsem našel například tyto (hledal jsem nosiče použitelné na defenderech):

Terrafirma

Typ TF975 určený pro LR Defender 110

Délka 2 800 mm

Cena 27.259 Kč

Obchod: LITEP4x4

ARB

Nosič ARB BASE Rack + patky

Délka 2 125 mm

Cena nosiče i s patkami 35.698 Kč

Obchod: ARB4x4

Front Runner

Typ Slimline II pro Defender 110

Délka 1 560 mm

Cena 30.375 Kč (1.215 EUR)

Obchod: frontrunneroutfitters

Rhino Rack

Nosič Rhino Rack Pioneer pro Defender 110

Délka 2 800 mm

Cena 35.380 Kč

Obchod: toomich

NO NAME

Nosič se síťkou Defender 110

Délka – bez údaje

Cena 15.609 Kč

Obchod: 4×4.tomot

Jak vidíte, ceny se pohybují mezi 16 – 35 tis. Kč a pokud by na nosiči po instalaci stanu mělo zbýt ještě nějaké místo, což je jaksi smysl pořízení takového nosiče, připadají v úvahu pouze modely od Terrafirmy a Rhino Racku. A tam ceny začínají na 27 tis. Kč. Pro někoho, kdo si stan třeba jen půjčuje a většinu času jezdí bez něj, to má smysl, ale pokud stan vlastníte a na střeše ho vozíte stále, jako třeba já, jsou to úplně zbytečně vynaložené peníze. Takže co s tím?

Že by DODO z náhradních dílů?

Zajímavý tip jsem dostal ve společnosti, která se kromě toho, že provozuje e-shop shop4x4.cz, zabývá také expedičními přestavbami. Její majitel přišel s neotřelým nápadem sestavit mi nosič na míru z náhradních dílů. Slovy klasika myšlenka dobrá, výsledky ale nebyly dobré. Dodnes nevím, na čem to ztroskotalo, ale slíbené nabídky jsem se nikdy nedočkal. A takový to by sympatický člověk.

Na Facebooku seženete všechno

Nakonec jsem rezignoval a smířil se s tím, že ani v kapitalismu nosič na míru prostě neseženu. A po nějakém čase, kdy už jsem téměř zapomněl, že jsem kdysi něco takového sháněl, jsem čirou náhodou na facebooku narazil na příspěvek, kde se nějaký moravský ogar chlubil střešním nosičem, který pro někoho na zakázku právě vyrobil. Spojil jsem se s ním a zanedlouho už jsem stál s Defíkem u něj na dvoře a měřili jsme, jak velký nosič se mi tam vůbec vejde. A nejen to. Rovnou že by mi prý mohl udělat i patky na uchycení a dozadu že by dal takový cool kovový pás s nápisem Land Rover. Dokonalé!

A za deset dní je hotovo

Nosič byl hotový za deset dní. Čekal mě tedy další výlet na Moravu. Byl jsem napnutý, jestli jsme to změřili dobře a vše bude pasovat jak má a zda bude mezi nosičem a stanem dost místa na otevírání a zavírání pojistné klapky. Obavy byly zbytečné, sedlo to jak hrnec na zadek a vše je tak jak jsem si představoval.

Kolik to stálo

Podle slov tvůrce s tím bylo nakonec víc práce než s velkým nosičem přes celou střechu. Přes to a přes letošní zdvojnásobení cen materiálů mě to stálo 8 000 Kč, což je myslím úžasná cena.

Teď hlavně aby mi ta zahrádka brzy nezačala kvést.

Mohlo by se hodit

Nerad bych, aby to vypadalo jako placená reklama, za žádný zde uvedený odkaz ani za dobré slovo nemám sebemenší provizi. Ale po dlouhém shánění mám velkou radost, že jsem narazil na šikovného člověka, který mi vytrhl trn z paty. Proto tu na něj zveřejním kontakt a budu rád, pokud i někomu z vás udělá radost jako mě.

Zdeněk KubešaAlbánie (1) Alpy (35) Autotesty (3) Faerské ostrovy (1) Francie (12) Itineráře (3) Itálie (25) Muzea (4) Místa (6) Norsko (7) Památky Unesco (1) Popisy tras (30) Praktické informace (4) Pravidla, předpisy (2) USA (2) Vybavení na cesty (2) Výšlapy, túry (9) Zajímavosti (1)

1 komentář

  1. Dobrý den, tvůrce těchto střešních zahrádek znám, určitě doporučuji! Pěkný poměr cena a ohrádka:).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *